معاون وزیر مسکن در گفت‌وگو با ایسنا: کمبود مسکن نداریم

اخبار ملکی املاکیاران برند معتبر طراحی سایت املاک مرکز خرید آپارتمان در تهران و فروش آپارتمان در تهران :معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: طی سه سال گذشته 20 هزار پروانه ساخت ساختمان صادر شده در حالی که نیاز تهران حدود 10 هزار واحد تخمین زده شده است لذا کمبودی در عرضه مسکن نداریم و با استفاده از ابزارهای مالیاتی می‌توان بازار مسکن را کنترل کرد.

 

حامد مظاهریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت زمین و مسکن اظهار کرد: مبانی نظری و تجربی اقتصاد مسکن حاکی از آن است که مداخله مستقیم دولت در قیمت‌گذاری زمین در اکثر موارد، مطلوب نبوده از این رو مجموعه سیاست‌گذاری‌ها باید به گونه‌ای باشد که به صورت غیر مستقیم کنترل و تعادل‌بخشی در بازار حاکم شود.

 

وی افزود: از سوی دیگر باید توجه داشت که بخش قابل ملاحظه‌ای از تحولات بازار زمین، متاثر از شرایط حاکم بر اقتصاد کلان کشور و عوامل برون‌بخشی مانند رشد اقتصادی، نقدینگی، تحریم، هدفمندی یارانه‌ها و سایر بازارهای دارایی است بنابراین برقراری ثبات و امنیت اقتصادی در سطح ملی از جمله عوامل موثر برای کنترل بازار زمین خواهد بود.

 

با آرامش خرید و فروش کنید

 

مظاهریان درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: آمار پروانه‌های ساختمانی حاکی از آن است که روند صدور پروانه‌های ساختمانی از اوایل سال 89 به این سو از وضعیت مناسبی برخوردار بوده به طوری که متوسط ماهانه پروانه‌ها در تهران طی سه سال گذشته بالغ بر 20 هزار واحد بوده است.

 

وی افزود: باتوجه به اینکه نیاز تهران حدود 10 هزار واحد تخمین زده می‌شود کمبودی در عرضه مسکن دیده نمی‌شود و خریداران و فروشندگان می‌توانند با آرامش معامله کنند.

 

استفاده از ابزارهای مالیاتی، کنترل‌کننده بازار مسکن

 

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: استفاده از ابزارهای مالیاتی خصوصا اعمال مالیات بر اراضی بایر و اخذ مالیات از فعالیت‌های سوداگرانه در بازار زمین و مسکن است که می‌تواند در کنترل این بازار موثر باشد.

 

مظاهریان با اشاره به دیگر اقدامات موثر در این بخش گفت: می‌توان به ایجاد سامانه اطلاعاتی در حوزه زمین و مسکن به منظور ثبت معاملات، مالکیت‌ها و به طور کلی شناسنامه‌دار کردن املاک به منظور افزایش شفافیت بازار اشاره کرد.

فروش این سایت با تمام امتیازاتفروش این سایت با تمام امتیازات
املاکیاران
خبرنامه پیامکی ویژه مشاورین املاک
با عضویت در خبرنامه از آخرین تغییرات در نسخه های سایت املاک شامل تغییرات قیمت، تخفیف های خاص، آماده شدن نسخه های جدید و دیگر خدمات ویژه مشاورین املاک مطلع شوید. لطفا با کلیک بر روی آیکونهای زیر املاکیاران را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.
 
کانال تلگرام املاکیاران اینستاگرام املاکیاران